piątek, 23 czerwca 2017

Akordeoniści - suplement

Najpierw nosiłem się z zamiarem zmiany poprzedniego posta pt. "Akordeonistów było wielu". Powodem chęci zmiany były dodatkowe informacje na temat zespołu akordeonistów, uzyskane od Pana Adama Góreckiego. Pan Górecki jako jedyny z całego grona akordeonistów pozostał wierny swojemu upodobaniu jakim jest muzyka – do dnia dzisiejszego jest czynnym muzykiem, ale o tym w dalszej części wpisu. Wróćmy do założyciela zespołu akordeonistów - Pana Jana Knopka. Jak już wspomniałem w poprzednim poście, początki spotkań akordeonistów i ich przesłuchania odbywały się w jego prywatnym mieszkaniu. Później, dzięki ojcu Pana Adama Góreckiego i Radzie Zakładowej Kopalni „Michał” umożliwiono Panu Knopkowi oficjalnie prowadzić zespół akordeonistów w Domu Kultury „Zameczek”. W zbiorach Pana Góreckiego znalazł się dyplom, dzięki któremu można przyjąć dokładną datę powstania zespołu na 1948 rok.

Wynika to z prostego rachunku, dyplom został nadany w 1973 roku z okazji 25-lecia założenia zespołu akordeonistów, więc data powstania zespołu to 1948 rok. Po zaprzestaniu działalności zespołu akordeonistów Pan Górecki udzielał się w różnych kapelach, orkiestrach i zespołach muzycznych, a miał do tego wszelakie predyspozycje, skromnie mówiąc jest multiinstrumentalistą. Gra na fortepianie, akordeonie, puzonie, perkusji, wibrafonie, tubie i kontrabasie.

Jak już wspomniałem Pan Górecki do dnia dzisiejszego jest czynnym muzykiem. Jest dyrygentem i prowadzi orkiestrę „Chorzowski Brass Band” w Chorzowie Starym (kiedyś była to orkiestra dęta Chorzowskich Azotów). Zainteresowanym polecam stronę: Chorzowski Brass Band

Dziękuje Panu Adamowi Góreckiemu za udostępnienie dodatkowych materiałów i informacji o michałkowickim zespole akordeonistów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz